Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL214251016E3
MAL214251016E3
Part No.:
MAL214251016E3
Datasheet:
ShinYuaMAL214251016E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
142 RHS
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2500 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
715.5 mA @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)