Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL214635272E3
MAL214635272E3
Part No.:
MAL214635272E3
Datasheet:
ShinYuaMAL214635272E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
146 RTI
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
4000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
1.9 A @ 100 kHz
Impedance:
34 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)