Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL214835222E3
MAL214835222E3
Part No.:
MAL214835222E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL214835222E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
148 RUS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
930 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
90 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)