Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215035152E3
MAL215035152E3
Part No.:
MAL215035152E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215035152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
150 RMI
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
7000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
949 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
37 mOhms
LeadSpacing:
0.197 (5.00mm)
Size/Dimension:
0.492 Dia (12.50mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)