Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215617183E3
MAL215617183E3
Part No.:
MAL215617183E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215617183E3.pdf
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 40V SNAP
Capacitance:
18000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
40 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
62mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.39 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
33 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)