Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215618472E3
MAL215618472E3
Part No.:
MAL215618472E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215618472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
50mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
4.26 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
30 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)