Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215669472E3
MAL215669472E3
Part No.:
MAL215669472E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215669472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
102mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.67 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
98 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)