Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215756391E3
MAL215756391E3
Part No.:
MAL215756391E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215756391E3.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
610mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.19 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
420 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)