Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215756471E3
MAL215756471E3
Part No.:
MAL215756471E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215756471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
505mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
350 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)