Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215779151E3
MAL215779151E3
Part No.:
MAL215779151E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215779151E3.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.13Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.43 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
940 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)