Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215783561E3
MAL215783561E3
Part No.:
MAL215783561E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215783561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Series:
157 PUM-SI
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
425mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
310 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)