Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215939151E3
MAL215939151E3
Part No.:
MAL215939151E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215939151E3.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
890mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.05 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.47 A @ 10 kHz
Impedance:
660 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)