Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215946391E3
MAL215946391E3
Part No.:
MAL215946391E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215946391E3.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
540mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.63 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
410 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)