Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215969829E3
MAL215969829E3
Part No.:
MAL215969829E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215969829E3.pdf
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
82 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.59Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
690 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
966 mA @ 10 kHz
Impedance:
1.18 Ohms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)