Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215973561E3
MAL215973561E3
Part No.:
MAL215973561E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL215973561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
159 PUL-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
425mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.71 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
310 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)