Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL215989391E3
MAL215989391E3
Part No.:
MAL215989391E3
Datasheet:
ShinYuaMAL215989391E3.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
159 PUL-SI
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
360mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.02 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.828 A @ 10 kHz
Impedance:
270 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.244 (57.00mm)