Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216036152E3
MAL216036152E3
Part No.:
MAL216036152E3
Datasheet:
ShinYuaMAL216036152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
160 RLA
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Impedance:
25 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)