Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216050102E3
MAL216050102E3
Part No.:
MAL216050102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL216050102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Packaging:
Bulk
Series:
160 RLA
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
780 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
24 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)