Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216099507E3
MAL216099507E3
Part No.:
MAL216099507E3
Datasheet:
ShinYuaMAL216099507E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
160 CLA
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
RippleCurrent@HighFrequency:
1.4 A @ 100 kHz
Impedance:
35 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)
SurfaceMountLandSize:
0.748 L x 0.748 W (19.00mm x 19.00mm)