Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216256472E3
MAL216256472E3
Part No.:
MAL216256472E3
Datasheet:
ShinYuaMAL216256472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
56mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.94 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
37 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.378 (35.00mm)