Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216259152E3
MAL216259152E3
Part No.:
MAL216259152E3
Datasheet:
ShinYuaMAL216259152E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP
Series:
162 PLL-PW
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
100 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
88mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.17 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
61 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)