Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216353471E3
MAL216353471E3
Part No.:
MAL216353471E3
Datasheet:
ShinYuaMAL216353471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Series:
163 PLL-PW
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
256mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.01 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
185 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.165 (55.00mm)