Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216356101E3
MAL216356101E3
Part No.:
MAL216356101E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL216356101E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
163 PLL-PW
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.18Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
530 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
1.81 Ohms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)