Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL216356221E3
MAL216356221E3
Part No.:
MAL216356221E3
Datasheet:
ShinYuaMAL216356221E3.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
163 PLL-PW
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.01Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
940 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
830 mOhms
LeadSpacing:
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)