Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219317561E3
MAL219317561E3
Part No.:
MAL219317561E3
Datasheet:
MAL219317561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Box
Series:
193 PUR-SI
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
160mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.78 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.17 A @ 10 kHz
Impedance:
100 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.244 (57.00mm)