Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219319181E3
MAL219319181E3
Part No.:
MAL219319181E3
Datasheet:
MAL219319181E3.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
760mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.34 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.01 A @ 10 kHz
Impedance:
560 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)