Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219329271E3
MAL219329271E3
Part No.:
MAL219329271E3
Datasheet:
MAL219329271E3.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
530mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.74 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.61 A @ 10 kHz
Impedance:
400 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)