Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219356471E3
MAL219356471E3
Part No.:
MAL219356471E3
Datasheet:
MAL219356471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
190mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.36 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.54 A @ 10 kHz
Impedance:
110 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)