Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219366181E3
MAL219366181E3
Part No.:
MAL219366181E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL219366181E3.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Box
Series:
193 PUR-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
450mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.26 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.89 A @ 10 kHz
Impedance:
250 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)