Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219390103E3
MAL219390103E3
Part No.:
MAL219390103E3
Datasheet:
ShinYuaMAL219390103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
193 PUR-SI
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
500mOhm
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.94 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
350 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)