Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL219826561E3
MAL219826561E3
Part No.:
MAL219826561E3
Datasheet:
ShinYuaMAL219826561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Series:
198 PHR-SI
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
171mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
15000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.03 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
133 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)