Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL224631182E3
MAL224631182E3
Part No.:
MAL224631182E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL224631182E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL
Packaging:
Box
Series:
246 RTI-V
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
1.35 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.7 A @ 100 kHz
Impedance:
26 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)