Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL224668122E3
MAL224668122E3
Part No.:
MAL224668122E3
Datasheet:
MAL224668122E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.3 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.6 A @ 100 kHz
Impedance:
29 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)