Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL224668821E3
MAL224668821E3
Part No.:
MAL224668821E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL224668821E3.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
Packaging:
Box
Series:
246 RTI-V
ProductStatus:
Active
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
63 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
6000 Hrs @ 125°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
1.25 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.5 A @ 100 kHz
Impedance:
29 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.630 Dia (16.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)