Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225050472E3
MAL225050472E3
Part No.:
MAL225050472E3
Datasheet:
ShinYuaMAL225050472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Series:
250 RMI-V
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
35 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Audio, Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
2.508 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.3 A @ 100 kHz
Impedance:
18 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.673 (42.50mm)