Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225061122E3
MAL225061122E3
Part No.:
MAL225061122E3
Datasheet:
ShinYuaMAL225061122E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Series:
250 RMI-V
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 105°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Audio, Automotive
RippleCurrent@LowFrequency:
1.672 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.2 A @ 100 kHz
Impedance:
27 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)