Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL226051102E3
MAL226051102E3
Part No.:
MAL226051102E3
Datasheet:
MAL226051102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Series:
260 RLA-V
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, High Temperature Reflow
RippleCurrent@LowFrequency:
500 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1 A @ 100 kHz
Impedance:
62 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.319 (33.50mm)