Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL226065332E3
MAL226065332E3
Part No.:
MAL226065332E3
Datasheet:
MAL226065332E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Series:
260 RLA-V
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 150°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, High Temperature Reflow
RippleCurrent@LowFrequency:
1.4 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2 A @ 100 kHz
Impedance:
23 mOhms
LeadSpacing:
0.295 (7.50mm)
Size/Dimension:
0.709 Dia (18.00mm)
Height-Seated(Max):
1.476 (37.50mm)