Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL229956561E3
MAL229956561E3
Part No.:
MAL229956561E3
Datasheet:
MAL229956561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Series:
299 PHL-4TSI
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
220mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.7 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.05 A @ 10 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
0.886 (22.50mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)