Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250019472E3
MAL250019472E3
Part No.:
MAL250019472E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL250019472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500 PGP-ST
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
46mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
13.1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
19.65 A @ 10 kHz
Impedance:
43 mOhms
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
2.992 Dia (76.00mm)
Height-Seated(Max):
5.787 (147.00mm)