Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250035332E3
MAL250035332E3
Part No.:
MAL250035332E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL250035332E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Packaging:
Box
Series:
500 PGP-ST
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
33mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
9.79 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
14.685 A @ 10 kHz
Impedance:
23 mOhms
LeadSpacing:
1.122 (28.50mm)
Size/Dimension:
2.559 Dia (65.00mm)
Height-Seated(Max):
4.165 (105.80mm)