Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250036682E3
MAL250036682E3
Part No.:
MAL250036682E3
Datasheet:
ShinYuaMAL250036682E3.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500 PGP-ST
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
21mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
36.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
18 mOhms
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
2.992 Dia (76.00mm)
Height-Seated(Max):
5.972 (151.70mm)