Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250037472E3
MAL250037472E3
Part No.:
MAL250037472E3
Datasheet:
ShinYuaMAL250037472E3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500 PGP-ST
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
28mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
31 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
22 mOhms
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
2.992 Dia (76.00mm)
Height-Seated(Max):
4.791 (121.70mm)