Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250074103E3
MAL250074103E3
Part No.:
MAL250074103E3
Datasheet:
ShinYuaMAL250074103E3.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 420V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500 PGP-ST
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
420 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
13mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
46.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
10 mOhms
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
2.992 Dia (76.00mm)
Height-Seated(Max):
8.886 (225.70mm)