Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250075153E3
MAL250075153E3
Part No.:
MAL250075153E3
Datasheet:
MAL250075153E3.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
Packaging:
Box
Series:
500 PGP-ST
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
23 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
34.5 A @ 10 kHz
Impedance:
8 mOhms
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.008 Dia (76.40mm)
Height-Seated(Max):
8.693 (220.80mm)