Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250076392E3
MAL250076392E3
Part No.:
MAL250076392E3
Datasheet:
ShinYuaMAL250076392E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
500 PGP-ST
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
34mOhm @ 120Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
25.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
28 mOhms
LeadSpacing:
1.122 (28.50mm)
Size/Dimension:
2.559 Dia (65.00mm)
Height-Seated(Max):
4.358 (110.70mm)