Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250116332E3
MAL250116332E3
Part No.:
MAL250116332E3
Datasheet:
ShinYuaMAL250116332E3.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 400V SCREW
Packaging:
Box
Series:
501 PGM-ST
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
59mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11.1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
16.65 A @ 10 kHz
Impedance:
44 mOhms
LeadSpacing:
1.122 (28.50mm)
Size/Dimension:
2.559 Dia (65.00mm)
Height-Seated(Max):
4.165 (105.80mm)