Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250159272E3
MAL250159272E3
Part No.:
MAL250159272E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL250159272E3.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
Packaging:
Box
Series:
501 PGM-ST
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
90mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
10.1 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15.15 A @ 10 kHz
Impedance:
73 mOhms
LeadSpacing:
1.122 (28.50mm)
Size/Dimension:
2.559 Dia (65.00mm)