Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250176123E3
MAL250176123E3
Part No.:
MAL250176123E3
Datasheet:
ShinYuaMAL250176123E3.pdf
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
Packaging:
Box
Series:
501 PGM-ST
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
17mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
25 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
37.5 A @ 10 kHz
Impedance:
15 mOhms
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.520 Dia (89.40mm)
Height-Seated(Max):
5.949 (151.10mm)