Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL250176682E3
MAL250176682E3
Part No.:
MAL250176682E3
Datasheet:
ShinYuaMAL250176682E3.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Packaging:
Box
Series:
501 PGM-ST
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
31mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.7 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25.05 A @ 10 kHz
Impedance:
24 mOhms
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.008 Dia (76.40mm)
Height-Seated(Max):
4.598 (116.80mm)